Nagybetűs Élet

Élnél infrastruktúra nélkül? Lehetséges!

Vidéki lány vagyok. Hiába élek 17 éves korom óta Budapesten, akkor is az maradtam legbelül. Nem akarok hazudni, vannak a városnak olyan előnyei, amit használok és élvezek. De azért hiányzik a vidéki lét (a pletykák nem annyira 😉  ) Mióta családi házban élünk, van egy kis kertünk, néhány tyúkunk, kevésbé van „honvágyam”. De azt hiszem ez nem a végleges élőhelyem.

 

 

Az utóbbi években, a környezetvédelemmel kapcsolatos olvasmányaim során, egyre több helyen olvastam az off-grid (magyarul talán hálózat független) tanyai életmódról. Több amerikai és kanadai  off-grid csooportnak is a tagja vagyok.

Nagyszerű látni, hogyan élnek emberek, akár nagyobb családokkal, vagy kisebb közösségekben hálózat-függetlenül.  Vidéki életmódomból adódóan már nem vagyok rózsaszín ködös fotel napszámos, tudom, hogy a gazdálkodás igen kemény munkával jár, hóban-fagyban sárban is dolgozni kell. Nincs az embernek egy szabad hétvégéje, az elutazás szinte megoldhatatlan, ha állatokat is tartasz.

 

 

Azt gondolom, hogy a jelenlegi társadalmunk, nagyon komoly értékválságban szenved.

 

A klímaváltozás pedig nagyon komoly hatással van és lesz az elkövetkezendő időkre. Szerintem a „cucc-Istenek” ideje lejár lassan, legalábbis a társadalom egy része már teljesen kezd vagy ki is ábrándult a fogyasztói társadalomból. Az elszabadult ingatlanárak, albérleti költségek pedig leginkább ösztönzőek alternatív lakhatási módok, életmódok keresésére.

Erről itt is olvashatsz:

Építs házat buszból! Most akár 160 000 Ft-ért vehetsz egy Ikarust!

 

Azt hiszem még néhány évem van itt Pesten, de egyre biztosabb vagyok benne,hogy valamiféle off-grid életmódban élek majd a következő életciklusomban.

 

Mit jelent az, hogy off-grid:

 

  • Az off-grid életet élők önálló energiaforrást hoznak létre, lecsatlakoznak a szolgáltatókról.
  • Fúrt kút, napelem, alternatív fűtési módokat használnak (pl. kályha, fával mert a fa megújuló energia forrás, elszakadnak a fosszilisektől)
  • Feladják a munkahelyüket teljesen vagy részben.
  • Kiszállnak a mókuskerékből és olyan tevékenységbe fognak, amit szeretnek.
  • Önmegvalósítás, kreatív önkifejezési módok keresése a jellemző.
  • Némi pénzt hozó hobbi, illetve önellátásra való törekvés illetve a többlet cserekereskedelme.
  • Interneten keresztül végezhető munkák (virtuális asszisztencia, weblap szerkesztés stb.) 

 

 

  • Elhagyják a fogyasztói társadalom által diktált szokásokat, nem költenek luxuscikkekre és káros szenvedélyekre.
  • Lecsökkentik a kiadásaikat, és alaposan átgondolják az igényeiket. Mik a számukra valós értékek, azok eléréséhez új utakat találnak.
  • A tudás beváltása a szükségletekre.
  • Tanítás élelmiszerért.
  • Bizonyos munkák elvégzése, barter üzletek.
  • Egymás segítő tevékenységek összehangolása és kölcsönös segítségnyújtás, összefogás.
  • Közösségépítés. Egyéni érdekek helyett a közösség érdekeinek a szem előtt tartása.
  • Valós együttműködésre való törekvés. Egyesek pedig a részleges vagy teljes izolációt választják. Az is nagyon érdekes.

 

Én azért szeretem az internet adta kapcsolatokat,  és szeretem az interneten fellelhető tudást, így ezeket én biztos nem hagyom majd el.

 

Ha szívesen néznél a témában videókat, ajánlom a Happen films dokumentum filmjeit.

 

https://www.youtube.com/user/happenfilms

A kedvenc családom, akik tanyán élnek, 5 gyerekkel és otthon oktatnak. A férj ápolóként dolgozik részállásban, a feleség pedig otthon van az 5 gyermekkel. Rengeteg haszonállatuk van és nagy kertjük. Nagyon aranyos emberek.

https://www.youtube.com/channel/UCWVCeqJ3lbpOrkZ4rleky0g

 

A keresőbe ha beírod hogy off-grid, rengeteg blogot, videót találhatsz.

 

Ha tetszett a bejegyzés, kérlek oszd meg másokkal. Szeretettel látunk a facebook csoportunkban is. www.facebook.com/anagybetuselet

 

Te tudnál off-grid élni? Ha van kedved, véleményed,  szólj hozzá .

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Szabolcs Enyedi says:

    Van egy ismerősöm, aki tanyán nőtt fel, szülei halála után ott is élt magában évekig (többhektáros tanyáról van szó). Aztán megismerkedett a jelenlegi férjével, és a srác nem akart trágyázni, meg semmi ilyen munkát, ezért beköltöztek “A Városba” egy 50 négyzetméteres társasba. 10-12 éves a gyermek, a férfi tök jól elvan, munka utáni tingli-lingi otthon stb, a nő meg kb megzavarodik a “semmittevésbe”. Meg abba hogy “nincs semmije’, ami a tanyán megvolt.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!