Az éltető víz, a globális vízhiány szemszögéből

Nyár van és éget a nap…. dúdoljuk. Mostanában nem volt hiány melegből.

Nincs is jobb ilyenkor, mint áztatni magunkat a zuhany alatt, vagy aki szerencsés, saját medencében illetve a strandokon, tavaknál is megteheti.

A nagy melegek miatt megnövekedett a lakosság vízfelhasználása.

Ez önmagában csak egy hír, túl sok ijesztőt nem jelent, hiszen ha meleg van, többet zuhanyozunk, fogyasztunk, medencézünk, locsolunk. De ha kicsit mögé nézünk, meglátjuk, hogy egyre nagyobb visszhangot kap a globális vízhiány.

Az első megdöbbentő jelentéseket Fokvárosból hallhattuk, ahol az évek óta tartó aszály odáig vezetett, hogy nagyon szigorú vízkorlátozást voltak kénytelenek bevezetni. Azt hiszem, a vezetés, talán kicsit (?)  sokáig is várt ezzel, mintha nem jelezték volna előre az ottani szakemberek, hogy a helyzet súlyos.

Nagyon furcsa volt, mikor olvastam, hogy a Fokvárosiakat az viseli meg a legjobban, hogy a vízkorlátozás miatt nem tudnak autót mosni! (!) A jelenlegi vízkorlátozás napi 50 liter / fő, amit nem tartanak be sokan, inkább kifizetik a magas díjakat. Már azon gondolkodnak, hogy jéghegyeket vontatnak a Dél-Afrikai részhez.

Ugyanakkor mintha még mindig Csipkerózsika álmot aludnának, nem álltak neki valamilyen alternatív vízkészlet növelésnek (sós víz lepárlás pl.) valamint a lakosok tehetős része egyáltalán nem vagy kevéssé foglalkozik a korlátozással. Fokváros az elhasznált szennyvíz csupán 5 százalékát hasznosította újra.

A víz olcsó volt, emiatt nem spóroltak. Majd egyszer csak rájönnek, hogy a pénzt nem lehet meginni.  2019-re becsülik a víz elfogyását. Bele gondolunk, vajon mi fog történni, ha ott marad a teljes lakosság víz nélkül? Közel 3 millió emberről beszélünk!

Ma reggel a rendelőbe menet a hírekben hallottam, hogy Izraelben is egyre nagyobb gond a vízhiány.

Izraelben 5 éve aszályos a terület és emiatt a  Izrael kénytelen volt megoldást keresni., az 1960-as évek óta egyre jobb hatásfokkal,  a sós víz leparlassal és a lakossági szennyvíz tisztításással nyerik a vizet.

A kommunalis szennyvizet  hasznosítani lehet a mezőgazdaság számára.  1980-ra Izrael kiépítette a rendszert, hogy a megtisztított vizet már a termőföldekre juttassák. Ma a szennyvíz 90 százalékát tisztítják meg annyira, hogy az használható legyen a mezőgazdaságban. 90% !!

Magyarországon a szennyvíztisztítás a 90-es évekig nagyon elmaradott volt az Európai átlaghoz képest,

…az összes szennyvíz 40 %-a tisztítatlanul ment tovább a folyóinkba. Jelenleg Budapest szennyvizeinek 51%-át az észak-pesti és a dél-pesti telepen tisztítják, melyek névleges kapacitása együttesen 280 ezer m3/nap. 



A fővárosi szennyvíztisztítási arány ugrásszerűen megemelkedett a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep 2009-es beüzemelésével.  Vidéken is egyre javul a víztisztítás mértéke, de még mindig van min dolgozni.

  

A szennyvíz származik:

Tehát ezeknek a tisztítása valamint a vízigény csökkentése lenne a hosszú távú terv, ha tenni akarunk a Földünkért és a vízkészleteinkért.

Mi az amit mi tehetünk a vízfogyasztás és a szennyvíz csökkentéséért? (Kommunális szennyvíz)

Ha spórolunk a vízzel az nem csak a környezetünknek, hanem a pénztárcánknak is nagyon jó tesz. Magyarországon a víz köbmétere, szennyvízelvezetéssel együtt kb. 600-1200 ft/m3. Látszik, hogy nagy a megoszlás. A városi, 4 fős család napi átlag fogyasztása városban kb.600 liter, ami nagyjából 18 m3 havi fogyasztást jelent. Mi az 5 tagú családunkkal havonta 6-8 m3-t fogyasztunk, locsolással együtt átlag havi 10 m3-t. Vagyis a felét se, ha nem nézzük a locsolást. A locsolást is radikálisan csökkentettük, erről majd írok egy külön cikkben.

Lássuk mik a nagy fogyasztók:

Egy átlagos

Vagyis ha csökkenteni akarunk, ezeket a tevékenységeket kell végig gondolnunk, és csökkenteni a vízfogyasztásunkat.

Én többször bele futottam már abba, hogy sötétzöldnek neveztek vagy viccet csináltak a víztakarékos (és egyéb energiatakarékos) megoldásaim miatt, de nem érdekel. Szerintem pazarolni a vizet nem menő.

Nézzük tételesen:

A Fokvárosi példánál adódóan: autót is remekül lehet mosni használt vízzel.

Nagyon fontos lenne a kimenő szennyvíz mértékét és összetételét is javítani, vagyis:

Minél kevesebb vizet használjunk, hasznosítsuk a szennyvizet, illetve olyan tisztító és mosakodó szereket használjunk, melyek kevésbé terhelik a környezetet, biológiailag bomló anyagokat tartalmaznak, előállításuk nem igényel extrém vízhasználatot.

A következő 2 tételről csak pár mondatban:

Ipari szennyvíz csökkentése: A fogyasztási szokásaink alapos átgondolása, a fogyasztás csökkentése a feladatunk.

Mezőgazdasági szennyvíz: az élelmiszer pazarlás csökkentése. Húsfogyasztás csökkentése.

Erről olvashatsz:

https://nagybetuselet.cafeblog.hu/2018/08/01/megegyem-vagy-kidobjam/

https://nagybetuselet.cafeblog.hu/2017/06/26/te-ennel-a-szemetbol/

https://nagybetuselet.cafeblog.hu/kategoria/receptek/hazi-konzervek/

 

Vigyázzunk a vízre, hiszen az élethez elengedhetetlen!

Ha szívesen olvasnál még a témában, neked ajánljuk a blogon:

Vízzel takarékoskodás a mosásnál:

https://nagybetuselet.cafeblog.hu/2017/01/11/igy-moss-a-leheto-legolcsobban/

https://nagybetuselet.cafeblog.hu/2016/10/22/igy-vedd-le-a-ruhaidat-es-anyukad-orulni-fog/

illetve Stee is írt már a témáról:

Így spórolhatsz ezreket a vízszámlán

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal. Ha szeretnél hozzászólni szívesen látunk a facebook csoportunkban.

Forrás: http://www.origo.hu/gazdasag/20180531-izrael-mar-evekkel-ezelott-megoldotta-az-ivovizhianyt.html

https://hu.wikipedia.org/wiki/Fokv%C3%A1ros#Lakoss%C3%A1g

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szennyv%C3%ADztiszt%C3%ADt%C3%A1s

http://www.hidrologia.hu/mht/letoltes/hazai_lepesek_a_szennyviztisztitasban.pdf

http://www.kormany.hu/download/1/52/40000/NMP_Kiadv%C3%A1ny2015febru%C3%A1r.pdf

Képek: Pixabay

Címkék:
Tovább a blogra »